Pomodoro metodas mokymuisi

Pomodoro metodas yra populiarus mokymosi ir darbo organizavimo metodas, kuris buvo sukurtas Francesco Cirillo 1980-aisiais mokantis efektyviai valdyti laiką ir padidinti produktyvumą. Šis metodas grindžiamas laiko valdymu ir trumpais darbo ciklais, kurie vadinami "Pomodoro" (itališkai "pomidoras") metu, kai Cirillo naudojo laikmačio formos virtuvės laikroduką su pomidoru, kaip laiko matavimo vienetu.

Pagrindinės Pomodoro metodo idėjos:

  • Pasirinkite užduotį, kurią norite atlikti;

  • Nustatykite laiką (įprastai tai yra 25 minučių, t.y. vienas "Pomodoro" ciklas);

  • Pradėkite dirbti ir sutelkite visas savo pastangas į pasirinktą užduotį iki laikrodžio skambučio. Nedarykite pertraukos ir neleiskite sau kitų darbų;

  • Po 25 minučių, suskambėjus laikrodžio signalui, užsirašykite, kad baigėte vieną Pomodoro ciklą;

  • Darykite trumpą pertrauką (įprastai 5-10 minučių), kurioje galite atsipalaiduoti, atsigerti, išeiti pasivaikščioti ar atlikti trumpus tempimo pratimus;

  • Po pertraukos grįžkite prie darbo ir kartokite dar vieną Pomodoro ciklą;

  • Po keturių Pomodoro ciklų (arba pagal savo poreikius) padarykite ilgesnę pertrauką (įprastai 15-30 minučių).

Pomodoro technikos privalumai

  1. Padeda nustoti atidėlioti: labai dažnai užduotis imame atidėlioti vien dėl to, kad jos mus baugina, tiesiog nežinome, nuo ko pradėti ir t. t. Pavyzdžiui, abiturientai gali atidėlioti vien todėl, kad reikia pasikartoti visą programą ir atrodo, kad tai padaryti bus sunku, ilgai užtruks, neaišku, nuo ko pradėti ir t. t. Tačiau Pomodoro metodas nukreipia jūsų dėmesį nuo užduoties atlikimo prie proceso. Viskas, ką jums reikia padaryti – tai atsivertus vadovėlį ar užrašus visas tas 25 min. skaityti.

  2. Stiprina jūsų ryžtą toliau stengtis: net kai nesinori mokytis arba medžiaga – sunkiai įsimenama, neįdomi, jūs turite pakankamai ryžto mokytis toliau. Juk negalite visko mesti, kol laikmatis tiksi. Kitaip tariant, Pomodoro technika ne tik padeda pradėti, bet ir leidžia judėti pirmyn. 25 minutės nėra tiek jau daug, todėl mokymosi sesiją galima pratęsti. Juk pažanga – jau visai netrukus. 

  3. Padeda dirbti intensyviau: tiksintis laikmatis – puikus motyvatorius. Daugelis mokinių mano, kad energijos lygis dirbant trumpais intervalais padidėja. Be to, reguliarios pertraukėlės – puikus būdas atgauti jėgas.

  4. Padeda išvengti trikdžių: Pomodoro technika skatina jus pašalinti bet kokius trikdžių šaltinius ir tęsti darbą. Kol laikmatis įjungtas, bus lengviau atsispirti dėmesį blaškantiems veiksniams. Jeigu manote, kad nepavyks atsispirti pagundai bent trumpam žvilgtelėti į telefoną, galite atsisiųsti vieną iš daugybės programėlių versijų.

  5. Nuolat atkuriamas energijos balansas, gebėjimas susikaupti.

Mokantis sunku ilgai išlikti susikaupusiems. Reguliariai darydami trumpas pertraukėles suteiksite smegenims galimybę akimirką pailsėti, „persikrauti“, o po to vėl sėkmingai kibsite į mokymąsi.

Ką veikti per pertraukėles?

Jei tik galite, stenkitės vengti pernelyg blaškančių veiklų. Tai reiškia, kad nereikėtų tikrinti telefono arba žiūrėti televizoriaus. Geriau per tas 5–10 min. trumpai pasivaikščioti, pasidaryti puodelį arbatos, pažiūrėti pro langą ir pasidžiaugti vaizdu, o gal net atlikti kelis pratimus.

Po 3–4 Pomodoro sesijų „užsidirbsite“ ilgesnę – 20–30 min. – pertrauką. Jos metu patariama pavalgyti, rimčiau pasportuoti ar net nusnūsti. Mėgaukitės šiomis pertraukomis! 30 minučių – optimalus laikas atsiplėšti nuo knygų, jei šiandien dar neįveikėte suplanuotos perskaityti medžiagos.

Koks laikmatis labiausiai tiktų?

Metodikos kūrėjas F. Cirillo rekomendavo naudoti mechaninį laikmatį – jis tapo šios technikos simboliu. Aiškiai girdimas tiksėjimas tarsi padeda smegenims neatitrūkti nuo užduoties. Tačiau technologijų amžiuje verta naudotis programėlėmis, kurios padeda išlikti susikaupusiems ir fiksuoja duomenis. Puiki programėlė – Forest: kaskart užbaigus seansą užauga mažas medelis.

Kaip išvengti išorinių trikdžių?

Čia svarbu pradėti kontroliuoti tai, ką galite. Pavyzdžiui, jei nenaudojate programėlės, galite telefone įjungti lėktuvo režimą, galite atsijungti nuo socialinių tinklų arba išjungti programėlių garsą. Labai gali padėti ir specialios triukšmą slopinančios ausinės.

Namiškius taip pat supažindinkite su Pomodoro metodika. Jei jums mokantis prie rašomojo stalo prieis šeimos narys, pasakykite jam, kad dabar – pats seanso vidurys ir pasikalbėsite vėliau. Taip pat ant miegamojo durų galima pasikabinti lentelę su užrašu „Netrukdyti“.

Svarbiausia – nenusiminti ir nusiteikti, kad jei vienas mokymosi seansas dėl kažkokių priežasčių nutrūko, kitas bus kur kas sėkmingesnis. Taip pat atminkite, kad yra žmonių, kuriems šis metodas puikiai tinka, bet yra ir tokių, kuriems jis niekaip „neprigyja“. O trečioji grupė Pomodoro techniką naudoja kartais, pagal poreikį, idealu – prieš egzaminų sesiją ar jos metu. 

Šaltinis www.kurstoti.lt
1
Tėvų/globėjų informacija
2
Vaiko informacija
Reikalinga pagalba:
Dalykai:

Registruokite vaiką į užsiėmimus

Nuo rugsėjo 1 d. renkamos 1-12 klasių moksleivių grupės lietuvių kalbos, matematikos, anglų kalbos ir kitų disciplinų užsiėmimams. Pamokos vyksta tiek grupėse, tiek individualiai.
© MB „Mokslo Kruselė“
made by Štormas